styczeń 2010

AKCJA-ATRAKCJA – czyli ferie zimowe z Domem Kultury

Balem karnawałowym zakończyła się tegoroczna „Artystyczna Zima w Mieście”, na którą zaprosił dzieci Dom Kultury w Kętach. Uczestniczące w niej dzieci mogły wziąć udział w licznych warsztatach plastycznych, wokalnych, zabawach teatralnych, zobaczyć filmy kinowe i oczywiście jak zawsze wyjechać na wycieczki. Uczestnictwo w zajęciach stacjonarnych było bezpłatne, natomiast wycieczki i seanse filmowe zostały dofinansowane z budżetu gminy.

W pierwszym tygodniu tegorocznej „akcji zima” skupiliśmy się przede wszystkim na  przypadającym w tym czasie Dniu Babci i Dziadka. Podczas zajęć plastycznych wnuki wykonały dla babć i dziadków upominki i laurki. Spróbowały też swoich sił aktorskich i wokalnych przygotowując na tę szczególną okazję inscenizację pt. „Serdeczne życzenia”. Podczas pracy nad spektaklem poznały wiele elementów teatralnego warsztatu jak dykcja czy ruch sceniczny. Same też przygotowały rekwizyty potrzebne do przedstawienia. Efekty ich całotygodniowej pracy zobaczyli dziadkowie w piątkowe popołudnie. W programie znalazł się również spektakl pt. „Calineczka” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Bajdurki”. Mali artyści bardzo się też ucieszyli, że babcie i dziadkowie tak licznie odpowiedzieli na ich zaproszenia. Impreza upłynęła w miłej, rodzinnej atmosferze.
Ukoronowaniem działań w kierunku rozwijania zainteresowań teatralnych był wyjazd  45-osobowej grupy do Teatru Lalek BANIALUKA w Bielsku-Białej na spektakl „Koziołek Matołek 2", połączony z warsztatami ekologiczno-teatralnymi prowadzonymi przez aktorów. Swój dzień mieli również mali kinomani, którzy obejrzeli w „Kinie Bajka” najnowszy film prod. fr. „Mikołajek”. Z kolei ci, którzy lubią śpiewać, mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności podczas warsztatów wokalnych, prowadzonych przez muzyka, Bernadetę Stawowczyk-Zemanek.

W drugim tygodniu ferii nastawiliśmy się na zajęcia rozwijające wyobraźnię. To dlatego jednym z wyzwań, jakim mieli sprostać ich uczestnicy było wymyślenie własnej bajki, a następnie stworzenie do niej ilustracji. Zapytaliśmy również „czy muzyka ma kolory?”. Dzieci odpowiadały na to pytanie próbując „namalować” słyszane podczas zajęć utwory muzyczne. Z zamiarem pobudzania wyobraźni korespondowała także zabawa pod hasłem „Ćwierćlandia”, przenosząca jej uczestników do baśniowej krainy, podzielonej na cztery kolorowe państwa. W programie akcji znalazły się też propozycje dla miłośników kina (projekcja filmu animowanego „Odlot”) oraz zajęcia poświęcone ciekawostkom z życia wielkich Polaków. Jak zawsze wielką popularnością cieszyły się wszelkie zabawy ruchowe i oczywiście wycieczka, podczas której odwiedziliśmy Kraków. Na jej trasie znalazły się: Muzeum Historyczne z pokonkursową wystawą krakowskich szopek, „Armar” wytwórnia ozdób choinkowych oraz Bazylika Franciszkańska.

Z naszej oferty skorzystało ok. 300 dzieci, a ich wypowiedzi potwierdzały, że zima w mieście może być również ciekawa i atrakcyjna. – Wszyscy dobrze się tu bawią, wesoło spędzają czas – mówił Mateusz Dyczkowski. Jego kolega, Kuba Żurek dodał: - Są fajne wycieczki, kiedy przychodzimy do domu, nie możemy narzekać, że było nudno.

Filipkowi Żurkowi najbardziej podobały się zabawy i przedstawienie przygotowane dla babć i dziadków, a Martyna Kasperek była zadowolona, że w ciągu dwóch tygodni mogła się dużo nauczyć.

Opiekę pedagogiczną przez całe ferie sprawowała Agnieszka Wierzbanowska.