o nas

STATUT DOMU KULTURY W KĘTACH

Historia działalności Domu Kultury wiąże się z datą 700-lecia nadania Kętom praw miejskich. Ośrodek Kultury Miasta i Gminy Kęty został otwarty jesienią 1976 r. W roku 1984  przekazano do użytku od dawna oczekiwany nowy budynek w centrum miasta z salą teatralno-kinową na 308 miejsc, wyposażoną w aparaturę nagłośnieniową i oświetleniową, garderoby, salę taneczną, salę do ćwiczeń, sale wykładowe, salę studyjną na 70 miejsc ze sprzętem audiowizualnym oraz kawiarnię. Od 1994 roku placówka funkcjonuje jako Dom Kultury, prowadząc działalność stacjonarną w jednym budynku.

O nas

Celem istnienia Domu Kultury jest rozwój człowieka - jego możliwości, potrzeb i ambicji. Nasza instytucja może pochwalić się m.in. działalnością grup takich, jak: Dziecięca Grupa Teatralna „Bajdurki”, która zdobywa nagrody w regionalnych konkursach, Klub Tańca Towarzyskiego „Ragtime”, Zespół Pieśni i Tańca „Kęty” z ponad 30-letnią tradycją, występujący na wielu folklorystycznych festiwalach oraz działający od maja 2012 roku dziecięcy zespół folklorystyczny „Małe Kęty”. Na zajęciach w Domu Kultury w Kętach można więc doskonalić umiejętności plastyczne, muzyczne, wokalne, taneczne czy aktorskie. Tworzymy także szereg propozycji, dzięki którym dzieci, młodzież i dorośli mogą rozwijać i kształtować swoje pasje i zainteresowania poprzez uczestnictwo w sekcjach, klubach hobbystycznych, zajęciach ruchowych czy artystycznych. Są to m.in.: prężnie działająca sekcja plastyczna dla dzieci oraz dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sekcja musicalowa dla młodzieży, sekcja fantastyki, sekcja instrumentalna, gdzie uczyć się można gry na gitarze, keyboardzie, akordeonie i pianinie, klub taroka czy warsztaty fotograficzne.

O nas

Dla dzieci w wieku 2-4 lat utworzony został Klub Brzdąca, gdzie najmłodsi pozostają pod profesjonalną opieką i przysposabiają się do wejścia w nowe dla nich środowisko przedszkolne. Dla dzieci w wieku szkolnym organizowane są zajęcia Akademii Dziecięcej Kolorowe Kultury, które mają na celu kreatywne zagospodarowanie najmłodszym sobotniego czasu wolnego. Propozycją skierowaną do grup szkolnych jest KinoSzkoła - projekt, dzięki któremu można w ciekawy sposób zorganizować lekcję wychowawczą. W KINOdk prezentujemy odpowiednio dobrany film do wieku uczniów i tematyki, którą warto poruszyć wśród dzieci i młodzieży oraz zapraszamy na prowadzoną przez filmoznawcę uzupełniającą prelekcję.

O nas

Dom Kultury w Kętach oprócz codziennej działalności edukacyjnej i ukulturalniającej corocznie organizuje wydarzenia o zasięgu regionalnym, krajowym czy międzynarodowym. W okresie karnawału jest to Beskidzki Festiwal Tańca. Składają się na niego Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, który daje możliwość oglądania pięknych tanecznych pokazów na najwyższym poziomie artystycznym oraz Przegląd Tańca Nowoczesnego. Dla młodych, utalentowanych ludzi organizowany jest regionalny Festiwal Młodego Aktora, na który składają się Turniej Interpretacji Bajki i Baśni oraz konkurs recytatorski „Wywiedzione ze słowa”. Wydarzenie o międzynarodowym zasięgu to Międzynarodowy Festiwal Twórczości Religijnej Psallite Deo, który z roku na rok zyskuje coraz wyższy poziom. Podczas tego przeglądu na scenie Domu Kultury w Kętach prezentują się polskie i zagraniczne zespoły, chóry i soliści wykonujący utwory o charakterze religijnym. Wydarzeniami towarzyszącymi są wystawy plastyczne, recitale i Festiwalowy Przegląd Filmowy. Z zainteresowaniem amatorskich zespołów rockowych spotykają się także Kęckie Noce Rockowe, na które zgłaszają się uczestnicy z całego kraju.

O nas

Uznaniem cieszą się również cykliczne, rozrywkowe imprezy integrujące społeczność lokalną, takie jak: Sylwester w plenerze, Majówka, Pożegnanie Lata, imprezy z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka oraz imprezy estradowe: koncerty z cyklu „Muzyka na deser”, „Z klasyką na luzie”, Koncert Przedsylwestrowy oraz występy kabaretów, spektakle teatralne, operetki, recitale. Mieszkańcom Kęt i regionu proponujemy uczestnictwo w wernisażach wystaw malarskich, fotograficznych i innych sztuk plastycznych, spotkaniach poetyckich czy spotkaniach z podróżnikami w ramach Klubu Obieżyświatów.

Przy Domu Kultury w Kętach prężnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku dla mieszkańców gminy powyżej 50 roku życia. Specjalnie dla nich organizowane są wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne dziedziny nauki, warsztaty artystyczne i literackie, zajęcia ruchowe, a także wycieczki. Słuchacze UTW mogą korzystać również z zajęć plastycznych, projekcji filmowych wraz z interesującymi prelekcjami filmoznawcy oraz bezpłatnie brać udział w koncertach organizowanych przez Dom Kultury w Kętach.

O nas

Ofertę kulturalną dopełnia działalność kinowa. KINOdk proponuje seanse filmów komercyjnych, ale także, za pośrednictwem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Poza kadrem” filmów niszowych, artystycznych, zaspokajających potrzeby ambitnego widza. Dla nich także organizowane są interesujące przeglądy: Festiwalowy Przegląd Filmowy towarzyszący Międzynarodowemu Festiwalowi Twórczości Religijnej, Przegląd Filmów Podróżniczych czy retransmisje oper z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

O nas

Zapraszamy na naszą stronę www, na której omawiamy szerzej wszystkie swoje propozycje oraz prezentujemy fotoreportaże z poszczególnych imprez. I zapraszamy do Kęt!